تبلیغات
متن ترانه های کریس دی برگ،از نگاهی دیگر - کنسرت "حقیقت ناب" the simple truth concert

کنسرت "حقیقت ناب" the simple truth concert

جمعه 13 شهریور 1388 09:54 ق.ظ

نویسنده : فری من
ارسال شده در: بیوگرافی،مصاحبه ها و افتخارات ،
در می 1991 کریس دی برگ به مرکز یک رخداد جهانی دیگر تبدیل شد.کمپین "the simple truth" که نامش را از تک ترانه سال 1987 کریس به همین نام گرفته،برای کمک به پناهندگان کرد عراقی در جریان جنگ ایران
و عراق،که رژیم بعثی به آنها حمله کرده بود،انجام گرفت.کنسرت در دوازدهم می در wembley arena لندن انجام شد.
در این کنسرت شاهزاده ولز هم حضور داشت که تقاضا کرد در جمع همراهان کریس دی برگ،او هم آهنگ ها را به عنوان گروه کر،بخواند.کریس ترانه های Don't pay the ferryman و lady in red را در این کنسرت
باشکوه اجرا کرد و موسیقی پایان بخش کنسرت،ترانه the simple truth بود که به همراهی گروه کر که از ستارگان عالم موسیقی بودند،انجام شد از جمله MC hammer و Tom Jones که پیش بینی می شود اجرای این کنسرت
توسط 500 میلیون نفر در سراسر جهان از طریق تلویزیون مشاهده شد.
این اتفاق،که کریس دی برگ اون رو یکی از  اتفاقات مهم دوران زندگیش می شمره،توانست چیزی در حدود 60 میلیون پوند انگلیس در آمد داشته باشه که در اختیار صلیب سرخی جهانی برای حمایت از کردها قرار گرفت.
در اکتبر 1991 کریس مصاحبه ای با مجله "the getaway" انجام داد که به شرح چگونگی انجام این رخداد و تاثیر اون بر جامعه جهانی اختصاص داشت:
" تمامی این رخداد،خیلی سریع و یک دفعه ای انجام شد.من می تونم به شما  خیلی سریع بگم که همه این مجموعه چطوری جمع شدن..."
"من یک تماس از Jeffrey Archer ، که رمان نویسه مشهوریه داشتم.در روز 17 آوریل. من دقیقا اون روز به خاطر دارم چونکه خیلی سخت روی این مساله،که تقریبا سه هفته قبل از برگزای اجرای کنسرت بود،کار می کردم.این تماس،به طور کامل
خالی از حس یاس و تاسف و کاملا روحیه انگیز بود.من با این شخص،قبلا هم صحبت کرده بودم ،اما هیچ وقت او رو ملاقات نکرده بودم.این رمان نویس مشهور گفته بود که یکی از طرفداران جدی موسیقی من هست و دلیل اینکه با من تماس گرفته،دقیقا همین مطلبه.
او شماره تماس من رو داشت و حتی چند بار من رو واسه نهار دعوت کرده بود،که متاسفانه من فرصت پذیرش دعوت ایشونو نداشتم.
به هر حال،او فقط گفت که:ببین،من فکر می کنم این ایده احتمالا یک فرصت مناسبی در مسیر زندگی تو هست.و من گفتم:بله،همین طوره.و او از من درخواست کرد که اگه چیزی در مورد کسی که در صنعت موسیقی باشه بدونم که بتونه سعی خودشو برای انجام این رخداد باشکوه بکنه،بهش معرفی کنم.
و در نهایت این ایده بکر و ناگهانی اجرای the simple truth در ذهنم شکل گرفت.
بنابراین با او تماس گرفتم و گفتم که :من یک ترانه دارم،و امروز عصر،اونو واست ارسال می کنم.من فکر می کنم اگه تو به این آهنگ گوش بدی و فیلم های زیاد BBC رو که در مورد زندگانی این مردم(کردستان) ببینی،که به کوه ها فرار می کنند،و این آهنگ رو با این تصاویر در ذهنت همراه کنی،
احتمالا قبول کنی که این نغمه به دردت می خوره.و او در همین لحظه گفت:این فوق العاده است،آقای Harvey Goldsmith (تهیه کننده) هم فکر می کنه که این عالیه،و BBC شیفته این اثر شده.صلیب سرخ هم از اجرای اون اظهار رضایت کرده.
و البته من  یکم دستپاچه شدم،من واقعا روستامنش بودم!!!!
می دونین،من فکر می کنم فزمانی که شما با فرزندان کوچولوی خودتون در آرامش هستین وقتی که اتفاقاتی که برای مردم کردستان رخ میده رو می بینین،این واقعا یک تراژدی بزرگه.
و این ویدئو همراه شد با BBC footage،که من مطمئنم بینندگان خیلی زیادی داشت، و این تاثیر شگرفی داشت،نه فقط به مردمی که پول رو اهدا کرده بودند،بلکه بر روی پیش آهنگان برگزاری این اثر در سراسر جهان،از امریکا و کانادا گرفته
تا استرالیا و ژاپن.همه آن ها یک کپی از این ویدئو رو داشتند و اون رو به سراسر جهان عرضه می کردند.و با وجود اینکه این ترانه "حقیقت ناب"من،در واقع در 1987 منتشر شده بود،و در اون موقع هیچ ذهنیتی برای نوشتن این اثر به خاطر رخدادهای کردستان نداشتم،ولی تا این زمان منسوخ بود.
به هر حال،ما همراهی کردیم ارکستر این رخداد رو با کمک هواپیمایی کانادا_که بسیار  کوشا بودن و به ارکستر من که از کانادا می امدند،توجه بسیاری داشتند_مردم بسیاری زمان زیادی رو به این رخداد و انجام اون اختصاص دادن،و بسیاریشون پول شخصیشونو برای انجام گرفتن این مهم خرج کردن.و فقط و فقط
برای اینکه این اتفاق،رخ بده.
پس،من در روز 10 می به لندن رفتم و ما دو روز واسه تمرین وقت داشتیم.با وجود اینکه قرار بود فقط 3 تا ترانه اجرا کنیم،اما این رو می طلبید که پیکره بندی صحیحی انجام بشه تا همه چیز سر جای خودش باشه و مشکلی پیش نیاد.
اجرای واقعی روز یکشنبه 12 ام ماه بود که واقعا بسیار هیجان انگیز بود.واقعیت این بود که BBC این کنسرت شگفت اور رو بدون هیچ گونه مانع و گرفتاری،همراهی کرد تا به سراسر جهان از طریق ماهواره پخش بشه،به صورت زنده،و پیش بینی می شه که 500 الی 800 میلیون بیننده داشته.
هیچ کس دقیقا،وسعت بینندگان و شنوندگان این کنسرت رو نمی دونه،اما اگه صادق باشیم،این یک تلویزیون جهانیه و یک پیروزی بزرگ.
من فکر می کنم که همه مردم فهمیدن که این اولین باری بود که یک همچین رخداد عظیمی ،به صورت زنده،با این وسعت بیننده،رخ داده.
و برای خود کنسرت،آهنگ نهایی اون،یک شگفت انگیز بود.
من در اون موقع بسیار احساسی شده بودم،با همراهی ارکستر کردی که پشت سرم ایستاده بودند و با علم به اینکه اکنون فراتر از جهان بودیم،و این یک حس فوق العاده بود.تمامی پول بدست امده از کنسرت،به همراه همه پولی که قبلا از فروش این تک آهنگ به دست امده بود،به صلیب سرخ جهانی بخشیدم.
مطلب جالب دیگه ای که در مورد این کنسرت بود،مربوط می شه به همون روز،زمانی که تیتر اول همه روزنامه های عصرگاهی لندن این بود:"who says we're tired of giving in aid of ...who"
یک خاطره جالب دیگه از این کنسرت،زمانیه که من چند وقت بعد از اجرای کنسرت در پرتغال بودم،صلیب سرخ پرتغال که یک بازوی سیاسی مهم برای دولت محسوب می شه،اتفاق بسیار بخصوصی رو برای من به وجود اورد.
اون ها من رو برای یک دیدار طولانی و گفتگو با سیاستمداران،رادیو های ملی،تلویزیون ملی و مطبوعات این کشور دعوت کردن و به من یک مدال برای فعالیت های بشر دوستانم هدیه دادن.واقعا فوق العاده بود. من واقعا هیجان زده بودم."
دوستان،امیدوارم که از این تاپیک که خودم ترجمه کردم،مثل همه تاپیک ها،خوشتون اومده باشه.برام نظر بذارین.
در نهایت لینک سه اثری که کریس دی برگ،در کنسرت"حقیقت ناب" اجرا کرده رو براتون می ذارم.امیدوارم خوشتون بیاد
Don't pay the ferryman
The lady in red
The simple truth
کپی برداری،فقط و فقط،با ذکر نام سایت و منبع بلا مانع است.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 13 شهریور 1388 10:06 ق.ظ