تبلیغات
متن ترانه های کریس دی برگ،از نگاهی دیگر - هنرمندان مرثیه از مرثیه ای برای هنر می گویند!!!حتما بخونین،تا آخرش.

هنرمندان مرثیه از مرثیه ای برای هنر می گویند!!!حتما بخونین،تا آخرش.

چهارشنبه 18 شهریور 1388 09:17 ب.ظ

نویسنده : فری من
ارسال شده در: اطلاعیه ها ،

هنرمندان مرثیه از مرثیه ای برای هنر می گویند!!
درود بر تمامی بینندگان وبلاگ کریس دی برگ
راستش یکی از دوستان عزیزم،که در پیج کریس دی برگ در سایت کلوب فعالیت می کنه،نظراتی برای من گذاشته بود که خیلی مفید بودن.
ایشون در پی نوشت نظر،لینکی رو برام گذاشته بودن.لینکی که به سایت روزنامه کیهان مربوط می شود.
البته قبلا مطالبی از این مقاله دیده بودم،اما وقتی متن کامل این مقاله رو الان خوندم،نتونستم چشمم رو به روی حقایق ببندم.بنده در این پست به هیچ وجه قصد توهین به شخص یا روزنامه خاصی رو ندارم،اما بر خودم واجب می دونم،همه مردم رو از واقعیت آگاه کنم.هدف من هم از به راه اندازی این وبلاگ،نوشتن حقایق اشعار کریس دی برگ بود،و نه صرفا معنای تحت الفظی یا دانلود آهنگ و موزیک ویدئو.
حالا مقاله روزنامه کیهان رو براتون می ذارم،بعدش تا حدی که در توانمه،اونو نقد می کنم.امیدوارم حوصله کنین و بشنوین
مرثیه ای دیگر برای هنر
حمید ابراهیمی

مدتی است همخوانی گروه آرین با كریس دی برگ (Chris de burgh) خواننده معروف نقل محافل هنری شده است. وی چند سال پیش در لبنان و سال قبل در امارات همخوانی با خوانندگان این كشورها را به عنوان سفیر صلح سازمان ملل به عهده داشته است. در خبرها آمده بود كه در خرداد 87 به ایران آمده و به قول روزنامه همشهری مورخ 87.5.6 ص 26 در آذرماه امسال كنسرت برگزار می كند. اشتیاق و فعالیت گروه آرین از سال قبل مشهود بود (روزنامه همشهری
86.8.24 و هفته نامه هنرمند 87.2.5) و تلاش آقایان برای اجرای كنسرت در سال گذشته به بار ننشست. حال باید دید این خواننده معروف كیست و چه تفكرات و جهان بینی دارد.
لازم می دانم متذكر شوم اینجانب متجاوز از 32 سال است كه تمامی اشعار این خواننده را كه همگی سروده خود اوست در حافظه دارم و كاملا به حس و حال و افكار و اندیشه های او آشنایی دارم. این خواننده را باید یك ترانه سرای فلسفی سكولار و به اذعان خودش یك اومانیست (Homanist) دانست كه تمامی اشعارش را باید با این دیدگاه و جهان بینی معرفی كرد كه چه بسا در غیر این صورت بی معنا می شود.
یادآور می شوم یك اومانیست هیچگونه واسطه ای را بین انسان و خداوند (ادیان، پیامبران و...) قائل نمی باشد و آنان را پدیده هایی انسانی می داند. تمامی افكار او در اشعارش كه به ذكر مثالهایی در ذیل می پردازم جلوه گر هستند. خاطرنشان می شوم كه مجموعه اشعار ایشان به فارسی ترجمه شده ولی متاسفانه از آنجا كه شعر را نباید تحت لغت ترجمه نمود و باید با درك و حس و استنباط شاعر همراه باشد این ترجمه یا به نادرستی یا به سلیقه و یا با حذف (كلمه یا شعر و ترانه) صورت گرفته است.
به عنوان مثال: ترانه Spanish Train- 1975- در كتاب مذكور حذف شده است. یا Donصt Pay the ferrey man به غلط ترجمه شده است و مفهوم غیرمذهبی (سكولار) آن در این مقال نمی گنجد و یا Simple Troth كه بخاطر جنگ ایران و عراق (به عنوان دو كشور مسلمان) سروده شده و در آن به دین مبین اسلام مستقیما توهین می كند. نیز در Brother John-1982-و... چگونه است فردی كه حدود 8 سال پیش برای گروهك تروریستی منافقین كنسرت برگزار كرد و عایدات حاصله را در همان مراسم به مسعود رجوی تقدیم می نماید برای ملت بزرگ و شهیدپرور ایران اسلامی و بخصوص جوانان این مرزوبوم كه در راه دین و انقلاب و امام و وطن جانفشانی ها كرده اند و می كنند و خواهند كرد با چنان القابی یاد می شود كه نعوذبالله فرشته ای آسمانی و تنها منجی ایران و بشریت برای نجات ملت ستمدیده قصد دارد برای آنان كنسرت اجرا كند. برای چه؟ با چه هدفی؟ بانیان آن كیانند؟
نقد محتوای مقاله:
نکته اول،اینه که آقای حمید ابراهیمی اشاره کردن 32 ساله که با اشعار کریس دی برگ آشنا هستن.این واسه من خیلی جالبه،کریس دی برگ از سال 1975 فعالیت هنری خودش رو آغاز کرده،و تا سال 1982 که تک آهنگ Don’t pay the ferryman از او منتشر نشده بود،در سطح جهانی،خواننده درجه یک به شمار نمی اومده.به نظر می رسه،آقای ابراهیمی،خود شیفته کامل موسیقی غرب بودن که از اولین سال فعالیت کریس دی برگ،اشعار ایشون رو به عنوان یک نقد کننده دنبال می کردن.به هر حال خود این مطلب،ادعای کذبیه.
ایشون در ادامه مقاله،ادعا کردن کریس دی برگ خودش اذعان داشته خواننده هومانیسته!!!
به نظر میاد ایشون حتی تعریف واژه هومانیست رو هم بلد نیستن!
در هیچ جا نیومده که هومنیست واسطه بین خدا و انسان نمی شناسد،بلکه هومنیست ها اعتقاد دارند قدرت انسان برترین نیروی زمینه و خداوند هم قضا و قدر روزگار رو بنا به خواسته انسان ها ایجاد می کنه که البته نظر غلطیه.
اما دوست عزیز،اگر کریس دی برگ خواننده هومانیست بود،اشعاری به نامsain’t peters gate,one world,the last time I cried,the rivers of the Abraham,  risen lord, و بسیاری ترانه های دیگر رو نمی سرود.
همه ما احساسات لبریزی که در آهنگ risen lord نسبت به حضرت مسیح بیان شده رو به خوبی بلدیم.
چگونه یک شخص هومنیست،از خوبی ها و بزرگی های عیسی سخن می گوید؟
مگر نه اینکه ادعا می کنید هومنیست به وجود رابطه بین خدا و انسان اعتقاد ندارد؟
آری،اگر مرثیه سرایان از مرثیه های هنر بگویند،این چنین می شود.
در آهنگ brother john که در پست های گذشته به طور مفصل به بیان اون پرداختم،کریس دی برگ ما رو از شهوت و هرزگی جنسی دور می کنه و اونو سقوط در آتش جهنم و گریه فرشتگان تلقی می کنه،اقای ابراهیمی،آیا یک هومنیست می تونه از بدی های روابط جنسی نامشروع سخن بگه؟
آیا یک هومنیست،بنا به گفته خود جنابعالی،می تونه از جهنم و فرشتگان صحبت کنه؟
آری،اگر مرثیه سرایان هنر از مرثیه های هنر بگویند،این چنین می شود.
ایشان در ادامه به ترانه "قطار اسپانیایی""Spanish train" اشاره کردن!چه اشاره به جایی!اتفاقا به نظر من متن این ترانه،اگه درست تفسیر بشه،کاملا بزرگی خدا و صداقت خداوند در وعده هاشو نشون می ده و نیز دغل کاری و نیرنگ شیطان رو.مطمئنا تا چند روز دیگه،راجع به آهنگ مهیج قطار اسپانیایی یک پست خواهم گذاشت.
نمی دونم آقای ابراهیمی چقدر با کریس دی برگ آشنایی دارند،اما مطمئنا اگه بیش از 32 سال بود!ایشون در این مقاله کذبشون اسمی از آهنگ "patricia the stripper" می بردن و اونو محکوم به یک آهنگ مبتذل می کردن،اما اگه این کارم بکنن،براشون جواب دارم.
آهنگ “patricia the stripper” تراژدی زندگانی جهان غرب رو برای نشون می ده، و نه تنها جهان غرب،که فساد و فحشا گریبان همه کشورها رو گرفته،حتی کشور خودمونو.
کریس دی برگ در این آهنگ که بصورت یک طنز اجتمای بیان شده،صورت زشت فحشا رو به ما نشون  می ده.مطمئنا در پست های بعدی،تفسیر کامل این آهنگ رو هم بیان می کنم.
در آهنگ “sain’t peter’s gate” کریس دی برگ زندگی اخروی تباه یک دیکتاتور و بهشت جاویدان یک خیر به خلق را نشان می دهد،آیا یک هومانیست به این مسائل،به زندگی اخروی،به بهشت و جهنم،اعتقاد دارد؟
و بسیاری دیگر از ترانه ها که مذهبی بودن کریس دی برگ را نشان می دهد که به ذکر چند نمونه بسنده کردم.
بحث آهنگ the simple truth رو هم که در پست همین آهنگ،به طور کامل،بهش اشاره کردم.در مقاله آقای ابراهیمی مفهوم توهین به دین اسلام را هم یاد گرفتیم!!
آری،اگر مرثیه سرایان هنر از مرثیه های هنر بگویند،این چنین می شود.
شخصی که ادعای آشنایی 32 ساله و شاید هم بیشتر!با ترانه های کریس دی برگ رو داره،عجیبه که می نویسه کریس دی برگ 8 سال پیش کنسرتی رو برای منافقان اجرا کرده.
اما در مورد این کنسرت:
اولا وقتی جناب ابراهیمی این مطلب کذبشون رو نوشتن،این کنسرت بحث انگیز،چیزی کمتر از 4 سال قبلش برگزار شده بوده،نه 8 سال!آمار و ارقام این مقاله واقعا دقیقه،مگه نه؟!!!
ثانیا ادعا شده سفیر صلح سازمان ملل،عواید کنسرتش رو در اختیار مسعود رجوی،که سرکرده گروهک رذل منافقانه،قرار داده!گروهکی که از سوی همه کشورهای اروپایی هم به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی شده!
نه دوستان،کریس دی برگ،شخصیه که عواید کنسرت فوق العاده پر تماشاگر the simple truth خودش رو در اختیار کردهای مظلوم عراق قرار داده.حال،آیا چنین شخصی،عواید کنسرت خودش رو در اختایر مجاهدان قرار میده؟
مطمئنا اگر کسی با دلیل و مدرک قابل ارائه،برام اثبات کنه که کریس عواید کنسرت خودش در اختیار مسعود رجوی گذاشته،اولین نفری هستم که یک وبلاگ بر علیه کریس دی برگ درست می کنم!!
آری،اگر مرثیه سرایان هنر از مرثیه های هنر بگویند،این چنین می شود.
اما واقعیت این کنسرت بحث انگیز اینه که در این کنسرت،بیشتر تماشاگران با پرچم های سابق ایران به این کنسرت اومده بودن.و اینکه آیا این یک حرکت از پیش تعیین شده بوده،نه کریس دی برگ می دونسته نه ما!مطمئنا انتظار نداریم که وقتی کریس وارد سالن اجرا می شه و این جمعیت رو می بینه،اعلام کنه:من براتون کنسرت اجرا نمی کنم،می تونین تشریف ببرین!!!

و به راستی،اگر مرثیه سرایان هنر از مرثیه های هنر بگویند،این چنین می شود.
دوست عزیز،من قصد ندارم با اغماض ها،کریس دی برگ رو برای کسانی که چشم به روی حقیقت بسته اند،تعریف کنم.من نه از کریس دی برگ تعریف می کنم،و نه از او بد می گویم،هر چه که هست،اونو بازگو می کنم.
قلبهایی که تشنه حقیقت هستند خودشون به آسمانی بودن کریس دی برگ،اعتقاد پیدا می کنند.من به حساسیت های ایجاد شده،کاملا آگاهم،درسته،همه مخالفان و موافقان دو رو،منتظر فرصت سو استفاده از مطالبند،اما باید بدونیم این شغل اونهاست،و همیشه بهانه ای برای رد یک نفر دارند.بنده سعی می کنم با پست های جذاب،متفاوت،سرگرم کننده و فلسفی مذهبی ظاهر بشم.
و این نظرات شما،کاملا برای من آموزنده است.من در پیج کریس دی برگ در سایت کلوب،متاسفانه عضو نیستم،چون ظاهرا نیاز به دعوتنامه داره.خوشحال می شم در پیج کریس عزیز هم فعالیت کنم و این رو برای خودم یک افتخار می دونم.
برای شادی همه دوستان کریس دی برگ،و به خصوص شما دوستان که درپیج کریس در سایت کلوب،چندین ساله فعالیت دارین،دعا می کنم.
شاد و سبز باشین.ferryman
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 19 شهریور 1388 12:19 ب.ظ